Dnia 31 maja 2023 r. uczniowie klasy VI i VIII wraz z koleżankami i kolegami zaprzyjaźnionych szkół Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Łękach Strzyżowskich i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie mieli przyjemność uczestniczyć w XXIII Pokazach Fizycznych organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską. Wydarzenie odbyło się w auli głównej, a uczniowie zostali zaproszeni na interaktywne prezentacje i eksperymenty z dziedziny fizyki. Podczas pokazów, uczniowie mieli okazję zobaczyć fascynujące eksperymenty, które wzbudziły ich ciekawość i zainteresowanie nauką. Wizyta uczniów na XXIII Pokazach Fizycznych była nie tylko inspirująca, ale także wzbudziła w młodzieży większe zainteresowanie nauką, zwłaszcza w dziedzinie fizyki. Uczestnictwo w takich wydarzeniach stwarza okazję do odkrywania pasji i rozwijania zainteresowań naukowych.
Pokazy z Fizyki
- 12
Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Jaśle
W dniu 18 maja 2023 r. w 103 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II w auli przy kościele farnym w Jaśle odbyło się Wiosenne Spotkanie Szkolnych Kół Caritas. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zachęca swoich wolontariuszy nie tylko do włączania się w akcje pomocy potrzebującym, ale troszczy się również o ich formację. W tym spotkaniu uczestniczyło około 200 młodych wolontariuszy z różnych szkół południowej części Diecezji Rzeszowskiej. Także i z naszej szkoły uczestniczyła delegacja trzech uczniów klasy VI wraz z ks. Grzegorzem Wojnarem. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą i odśpiewaniem hymnu Caritas „Ubi Caritas Et Amor” – „Tam gdzie miłość jest”. Na początku wszystkich zgromadzonych powitał ks. Karol Hadam – diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas. Następnie swoje słowo pozdrowienia przekazał także ks. Piotr Potyrała – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Głównym punktem spotkania było wystąpienie księdza dr Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów z Markowej k. Łańcuta. Ks. Witold przedstawił w bardzo ciekawy sposób życiorys rodziny Ulmów oraz ukazał ich heroiczną postawę miłości do drugiego człowieka, której efektem było przyjęcie w czasie II wojny światowej do ich domu 8 Żydów. Rodzina Ulmów naśladując Miłosiernego Samarytanina oraz kierując się wiarą i miłością – stworzyła „domowe koło Caritas”. Odwołując się do tej postawy – ks. Witold Burda skierował do członków Szkolnych Kół Caritas Diecezji Rzeszowskiej ważne przesłanie: „Chodzi o dobre serce, które widzi potrzeby drugiego człowieka i z Bożą łaską pomaga mu.” 10 września 2023 r. w Markowej k,. Łańcuta odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów na którą zaprosił uczestników spotkania postulator procesu beatyfikacyjnego. Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.
1
Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
W dniu 10 maja uczniowie klas I, II, III, IV i VI wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Bóbrki. W tej niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Krosna znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza. Jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Na miejscu czekało na nas wiele ciekawych obiektów i atrakcji. Najpierw uczniowie wysłuchali prelekcji na temat życia I. Łukasiewicza i historii powstania kopalni. Każdy uczeń mógł zobaczyć jak świeci pochodnia, kaganek, lampa naftowa. Następnie uczniowie samodzielnie wykonywali i ozdabiali swoją lampę naftową. Zwiedzaliśmy wiele zabytków muzealnych pochodzących z czasów I. Łukasiewicza m. in. budynek administracyjny kopalni tzw. dom Łukasiewicza z 1865 roku. Zobaczyliśmy w nim zorganizowaną w niebanalny sposób ekspozycję apteczną nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego, kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz wystawę geologiczną. Co więcej, mówił do nas wirtualny Ignacy Łukasiewicz, wykonany za pomocą hologramu 3d. Przeżyliśmy tam wspólnie niezapomniane chwile. Jeśli jeszcze tam nie byliście, to zapewniamy, że jest o miejsce naprawdę godne polecenia.
12
Velvet piątka dla natury
Działamy dziś z myślą o jutrze, dlatego bierzemy udział w II. edycji programu ekologicznego ,,Velvet. Piątka dla natury". Zobaczcie, jakie Ekowyzwania przed nami!
W tym roku, w ramach programu wspólnie poznamy najważniejsze zasady dotyczące ograniczenia odpadów poprzez życie w duchu less i zero waste. Mamy nadzieję, że pokazując działania w naszej szkole oraz ich efekty, zainspirujemy rodziców oraz inne szkoły do podejmowania aktywności na rzecz środowiska naturalnego. Przybijcie z nami Piątkę dla Natury!
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pt: ,,Drugie życie materiałów. Przykład wykorzystania starych koszulek i ręczników". Uczniowie mieli możliwość własnoręcznego wykonania plecionych bransoletek i ozdób do włosów z resztek różnych materiałów, które były przeznaczone do wyrzucenia. Dzieci dowiedziały się, że wykorzystując niepotrzebne kawałki materiałów można dać im drugie życie i ograniczyć dzięki temu ilość śmieci.
1
ODKRYJ Z NAMI PORTUGALIĘ
Dzisiaj uczniowie klasy 8 z naszej szkoły wraz z pedagogiem szkolnym uczestniczyli w grze edukacyjnej "ODKRYJ Z NAMI PORTUGALIĘ", organizowanej przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Uczniowie podzieleni na dziesięcioosobowe zespoły, wykonali w sumie 15 ciekawych i pobudzających kreatywność zadań. Sprawdzali swoją wiedzę na temat Portugalii oraz pod okiem starszych kolegów ćwiczyli swoje umiejętności w kuchni, przyrządzając portugalskie potrawy. W czasie gry uczniowie nie tylko mogli degustować smakołyki, ale też zawierać nowe, miłe znajomości i uczyć się od najlepszych. Poszczególne zadania młodzież realizowała w salach rozmieszczonych w różnych zakątkach budynku szkoły, a w dotarciu do odpowiednich miejsc miała pomóc szczegółowa instrukcja gry oraz bardzo życzliwi przewodnicy - zaangażowani uczniowie tutejszej szkoły. Nad wszystkim czuwali uśmiechnięci nauczyciele. W czasie, kiedy dzieci zdobywały kolejne punkty, opiekunowie wzięli udział w ciekawym spotkaniu, na którym zasięgnęli wiedzy o programie Erasmus+ i nie tylko oraz mogli częstować się przepyszną kawą i ciastem przygotowanym przez zdolnych uczniów. Zostaliśmy przyjęci bardzo życzliwie i chętnie wrócimy w kolejnych latach. Nasza drużyna poradziła sobie z wszystkimi konkurencjami na najwyższym poziomie. Ósmoklasiści wracali do domów z bagażem pozytywnych doświadczeń i wrażeń. Serdecznie dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie.
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju#EU VocationalSkills #odkryjswójtalent #discoveryourtalent #zsgh #gastronomik #gastronomikzdrój #projekt #erasmusplus #wposzukiwaniusmaku #lisbona #portugalia #etuz23 #umiejętnościzawodowe
15
Gotujemy :)
Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą piekli pizzę. Przynieśli ulubione dodatki i krok po kroku –myli, kroili pieczarki, paprykę oraz wędlinę. Efekt był pyszny i miejmy nadzieję, że będą gotowali częściej w domu z rodzicami.
7
„Wiosenne porządki w Gminie Wojaszówka”
Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Wiosenne porządki w Gminie Wojaszówka” i w poniedziałek z wielką radością przystąpiliśmy wraz z przedszkolakami upiększać świat. W tym dniu także obchodziliśmy „Dzień Ziemi” podczas zajęć świetlicowych.
14
Witaj Majowa Jutrzenko!
W coroczny kalendarz naszych szkolnych uroczystości wpisana jest akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W czwartek, uczniowie klasy 1 i 4 przybliżyli całej szkolnej społeczności najważniejsze historyczne informacje związane z tym ważnym świętem.
Udany debiut Oliwii
Oliwia Korzeniowska uczennica klasy IV reprezentowała naszą szkołę na gminnym konkursie recytatorskim w Łękach Strzyżowskich. Utwory prezentowane na konkursie nawiązywały do motywu domu w literaturze. Oliwia recytowała wiersz Czesława Miłosza "Przypowieść o maku". Występ Oliwki został wysoko oceniony przez komisję - uczennica zajęła zaszczytne II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W piątek 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu uczniowie odkryli wiele ciekawostek dotyczących tego, jak powstaje książka i kto ma wpływ na jej ostateczny kształt oraz rekordów Guinessa w świecie książek. Razem przypomnieliśmy sobie również zasady korzystania z książek tak by służyły nam jak najdłużejDzień ten był również wspaniałą okazją do pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Pierwszaki pięknie zaśpiewały piosenkę o książce a następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali przygotowaną przez Instytut Książki wyprawkę czytelniczą , która będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu. Świętowanie zakończyły zabawne konkurencje i warsztaty tworzenia zakładek do książek
#InstytutKsiążki
#kochamczytać
#LaboratoriaPrzyszłości
26
Wielkanocne śniadanie
- 21
W ostatni dzień przed przerwą świąteczną cała społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym. Uczniowie z pomocą rodziców, pracowników obsługi i nauczycieli przystroili świąteczne stoły, na których znalazły się tradycyjne potrawy wielkanocne. Przedszkolaczki oraz uczniowie klasy 1, 3 i 4 przypomnieli tradycje Świąt Wielkanocnych, złożyli piękne życzenia i umilili czas wesołą piosenką. Pełne ciepła i serdeczności życzenia złożyła również pani dyrektor i ksiądz proboszcz. Nasze wspólne, wielkanocne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem w miłej i serdecznej atmosferze. Życzmy sobie, aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
- 10
W tym dniu nasza szkoła zaświeciła się na NIEBIESKO, ubierając się w tym kolorze, w geście solidarności i jedności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nasi uczniowie i przedszkolaczki brali udział w zajęciach mających na celu propagowanie wiedzy o autyzmie, budowanie wrażliwości społecznej na potrzeby i trudności osób w spektrum oraz otwieranie na ich różnorodność. Poprzez doświadczenia sensoryczne mieli okazję przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Do akcji przyłączyli się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Zawsze wspieramy takie inicjatywy. Nasza szkoła jest otwarta na różnorodność.
XIV edycja Krośnieńskich Pól Nadziei
W niedzielę 2 kwietnia br., w Niedzielę Palmową odbyła się zbiórka do puszek w ramach XIV edycji Krośnieńskich Pól Nadziei. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przybówce wraz z nauczycielami wzięli udział w tej akcji przy kościele św. Kazimierza w Przybówce , by w zamian za żonkila zrobionego własnoręcznie prosić o datek na rzecz krośnieńskiego Hospicjum.Krośnieńskie Pola Nadziei są organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum w Krośnie.
„Pola Nadziei” to ogólnoświatowa akcja, która została zapoczątkowana w 1957 roku w Anglii. Jej celem jest wsparcie osób umierających na choroby nowotworowe. 6 października - Światowym Dniu Opieki Hospicyjnej – tysiące ludzi na całym świecie sadzi przed urzędami, szpitalami, szkołami, na skwerach i parkach żonkile – symbole życia i nadziei.
Ks.Grzegorz Wojnar (zdjęcia i tekst)
24
SZYMONIE, gratulujemy i życzymy Ci dalszych sukcesów
“Satisfaction lies in the effort, not in the attainment, full effort is full victory.”
Mahatma Gandhi
Z dumą i radością informujemy, że SZYMON DOKTÓR uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Stanisława Gałuszki w Przybówce, został LAUREATEM Konkursu z Języka Angielskiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Gratulujemy SZYMONOWI tego WIELKIEGO osiągnięcia, tym bardziej, że w tym roku szkolnym poziom trudności konkursu na etapie wojewódzkim był niezwykle wysoki!
Gminnym etapie 45 - ego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W dniu 28 marca uczniowie klasy 8: Aleksy Świerczek, Kacper Nowiński i Bartosz Przebienda wzięli udział w Gminnym etapie 45 -ego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Pietruszej Woli. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. Zagadnienia w konkursie wymagały niebagatelnej wiedzy pożarniczej. Uczniom gratulujemy wiedzy i godnej naśladowania postawy.
1
Dzień gofra
- 10
Suchy, z cukrem pudrem, owocami czy bitą śmietaną? Wszystkie smakują tak wyśmienicie, że trudno się zdecydować Ten znany wszystkim słodki smakołyk ma swoje święto. Nasze pierwszaki uwielbiają takie przekąski, więc postanowiły samodzielnie przygotować przepyszne gofry
Powitanie wiosny
- 28
W naszej szkole wiosnę przywitaliśmy bardzo radośnie. Wszyscy razem świętowaliśmy ten dzień. Zaczęliśmy od prezentacji plakatów na temat Zespołu Downa, które każda klasa przygotowała z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Oczywiście założyliśmy w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary . Wspólny, wiosenny taniec wprowadził nas we wspaniały nastrój. Następnie obejrzeliśmy pokaz talentów naszych uczniów. Okazuje się, że dzieci są bardzo uzdolnione w przeróżnych dziedzinach tj.: śpiew, taniec, akrobatyka, piłka nożna, recytacja, plastyka, majsterkowanie. Wszystkie występy dzieci przygotowywały samodzielnie. Mogliśmy także podziwiać oryginalne wiosenne stroje i nakrycia głowy.
Terapia ręki dla każdego
- 14
Przedszkolaki i grupa uczniów klas 1-3 zrealizowali V moduł Projektu Edukacyjnego "Terapia ręki dla każdego", w ramach którego wykonywali szereg ćwiczeń poprawiających koordynację wzrokowo - ruchową. Jak zwykle nie zabrakło dobrej zabawy
Nie Zmarnuj Swojego Życia!
20 marca naszą szkołę odwiedzili wspaniali młodzi ludzie - Łukasz Bęś (Bęsiu) i Jonatan Blank (DJ Yonas), którzy podzielili się z nami swoją historią i twórczością. Było to spotkanie o tematyce profilaktyki uzależnień od używek, ale na pewno nie była to typowa prelekcja/wykład. Usłyszeliśmy świadectwo osób, które wyszły z uzależnienia i "nie zmarnowały swojego życia". Młodzież była zasłuchana i oczarowana sposobem tego przekazu .
W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas 6-8 ze szkół w Przybówce, Wojaszówce i Odrzykoniu oraz opiekunowie - miło było nam Was gościć
Bardzo dziękujemy grupie #rymcerze za te cenne chwile. Bęsiu, Yonas przybijamy Wam 5! :
1
Wielkie gratulacje!!!
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie:
Szymon Betlej kl. 1
Bartosz Habil kl. 2
zajęli pierwsze miejsca w powiatowym konkursie "Artystyczne rozmaitości" organizowanym przez SOSW w Krośnie. Artyści mogli zaprezentować swoje zdolności recytatorskie, taneczne i wokalne. Chłopcy wspaniale pokonali tremę.
Jasteśmy z Was dumni!!!
Gratulujemy występów i życzymy dalszych sukcesów
Archiwum Aktualności