26 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Z tej okazji wychowawcy klas I, II, III przygotowali uczniom wiele ciekawych wróżb, m.in. losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, losowanie karteczek z zawodami, imionami swoich wybraków, zabawa w butelkę, „magiczne liczby”, tajemnicze filiżanki, lanie wosku. Nie zabrakło także tańców i zabaw do muzyki. Na koniec czekała na uczniów pyszna pizza i napoje. Wszyscy świetnie spędzili ten czas, a niektórzy wzięli sobie bardzo do serca wylosowane imiona przyszłych sympatii.
Andrzejki
- 8126
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
„Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała. Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała! A postacie z różnych bajek zaraz pewnie Was odwiedzą…” Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wspaniała okazja do tego, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów. Z tej okazji nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Po korytarzach przechadzały się uśmiechnięte księżniczki i czarodziejki. Była również Królewna Śnieżka, Pocahodas, Czerwony Kapturek, Myszka Miki i inni bajkowi bohaterowie. Wśród chłopców nie zabrakło Batmanów, smoków czy królów. Było wesoło, kolorowo i bajkowo! Ten dzień dostarczył wielu pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!
16
Pysznie i zdrowo
W dniu 5 listopada klasy II i III wykonały pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Ubrani w fartuchy, z czystymi rękami przystąpili do pracy. Wszystkie owoce zostały umyte i obrane ze skórek, następnie uczniowie samodzielnie je kroili i mieszali w miseczkach. Nasi uczniowie wiedzą, że owoce są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, ponieważ zawierają dużo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm.
41
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat…
21 października uczniowie klasy 7 i 8 w ramach lekcji historii odwiedzili wyjątkowe miejsce –
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej –
Muzeum, którego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie
okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Jest to pierwsza w
Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych
ziemiach polskich podczas Zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki
udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W bezpośrednim
otoczeniu Muzeum w Markowej stworzono Sad Pamięci dedykowany Polakom, którzy w miastach,
miasteczkach i wsiach całej przedwojennej Polski w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia
ratowali skazanych na zagładę Żydów. Uczniowie odwiedzili również Skansen Wsi Markowa, gdzie
mogli obejrzeć Chałupę Szylarów, w której w czasie II wojny światowej Rodzina Szylarów przyjęła
pod swój dach siedmioosobową rodzinę Weltzów i w stworzonej na strychu kryjówce, narażając
własne życie, ukrywała ich przez 17 miesięcy. Uczniowie mogli poznać nie tylko tragiczną historię
Rodziny Ulmów, ale także cząstkę lokalnej historii, szukając Ratujących i Ratowanych w swojej
gminie, na mapie obecnego województwa podkarpackiego.
103 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
Dnia 10 listopada 2021 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Święta Niepodległości. Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej pod opieką swoich wychowawców, przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie wyrecytowali przygotowane wiersze oraz zaśpiewali pieśni patriotyczne. Cała społeczność szkolna oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego biorąc udział w akcji ,,Szkoła do hymnu". #SzkolaDoHymnu
1
"Europa i ja"
W ramach programu "Europa i ja" klasa pierwsza wyruszyła w podróż do Francji. Na początek dzieci zapoznały się z podstawowymi informacjami o położeniu kraju na mapie Europy, jego stolicą i symbolami narodowymi. Uroczyście odsłuchały hymnu i wykonały flagę Francji. Nie zabrakło też ciekawostek dotyczących tego państwa. Pierwszaki wykazały się pełnym zaangażowaniem. To nie koniec tej ciekawej wyprawy. Następna relacja już niebawem.
,,Od ziarenka do bochenka"
,,Od ziarenka do bochenka", a właściwie to do bułeczek. Omawiając temat zbóż, klasa III postanowiła się przekonać czy z przyniesionej pszenicy powstanie coś dobrego. Od samego rana uczniowie zabrali się do pracy i już na przerwie zapach świeżo pieczonego pieczywa roznosił się po całej szkole. Powstały przepyszne razowe bułeczki, które smakowały wyśmienicie
13
BohaterON – włącz historię!
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Za pośrednictwem kampanii promuje się patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzy wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach.
Dziś idę walczyć, mamo!
Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki z wrogiem, pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, nasza szkoła po raz kolejny czynnie włączyła się do udziału w projekcie BohaterON, a uczniowie klasy 5, 7 i 8 wzięli udział w lekcji historii, w czasie której poznali losy najmłodszych Powstańców. W czasie słuchowiska „Mały roznosiciel nadziei” uczniowie przenieśli się do wojennej, powstańczej Warszawy i byli świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Dowiedzieli się o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonali się, jak szybko trzeba było dorosnąć. Słuchowisko pozwoliło uczniom odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”; zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokazało relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski. Na koniec uczniowie posłuchali powstańczych piosenek i przygotowali kartki
z podziękowaniami dla Powstańców. Wśród zapewnień o wdzięczności przewijały się zdania o odwadze, honorze, poświęceniu i heroizmie tych ludzi, którzy zdecydowali się stanąć do walki o wolność naszego narodu.Pamiętajmy o odwadze i poświęceniu Powstańców!
Dzień Drzewa
W dniu 27 października 2021 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Pietruszej Woli odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego konkursu plastycznego pod hasłem. „ŚWIĘTO DRZEWA – WŚRÓD PÓL”. Po przybyciu na miejsce oglądnęliśmy prezentację multimedialną dotyczącą poszanowania przyrody. Poznaliśmy dokładnie jakie korzyści dla człowieka i przyrody przynoszą drzewa. Następnie odbył się krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodszych kolegów z przedszkola z Pietruszej Woli. Po przedstawieniu nadeszła pora na ogłoszenie wyników. Wyniki były następujące: w kategorii klas I – III III miejsce – Marika Macek w kategorii klas VII – VIII I miejsce – Wiktoria Warchoł wyróżnienie – Joanna Długosz Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom za udział w konkursie.
„Szkoła pamięta”
Kolejny raz nasza społeczność uczniowska włączyła się do akcji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,, Szkoła Pamięta”, której celem jest upamiętnienie postaci i wydarzeń ważnych dla Polski. Dzieci wszystkich klas naszej szkoły odwiedziły grób Patrona naszej szkoły Stanisława Gałuszki oraz inne miejsca pamięci w najbliższej okolicy. Zostały zapalone zapaliła znicze przed tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni hitlerowskiej i katyńskiej.
Była to prawdziwa lekcja historii, kształtująca patriotyczną postawę u uczniów, którzy poczuli prawdziwą więź ze swoją „małą Ojczyzną”, jaką jest Przybówka.
Pokazy i warsztaty fizyko-chemiczne
Uczniowie naszej szkoły 28 października uczestniczyli w bardzo ciekawym pokazie doświadczeń fizycznych i chemicznych zorganizowanych przez grupę Zaelektryzowani.
Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli pokazy a także brali w nich aktywny udział. Zajęcia te potwierdziły, że eksperymentowanie to jeden z ciekawszych sposobów uczenia się.
XXVI EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI WSPÓŁCZESNEJ AUTORSTWA BRONISŁAWY BETLEJ
Julia Knap, uczennica klasy 7. i Mikołaj Obara, uczeń klasy 8. reprezentowali naszą szkołę na Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej. Patronat nad konkursem objął Zwiazek Literatów Polskich. Poezja Bronisławy Betlej - poetki z Jedlicza - uderza przenikającą prawdą rzeczywistości. Jej niezwykłe wiersze są bogate w myśli, czytając je, przypominamy sobie życiowe prawdy... Julia recytowała wiersz "Jesienne nastroje", Mikołaj - utwór "Czym jestem". Gratulujemy naszym uczniom dobrego występu.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2021 r. świętowaliśmy Dzień Nauczyciela.
Dzień Nauczyciela to ważne święto w każdej szkole. Uczniowie naszej szkoły przygotowali program słowno-muzyczny.
Nie zapomnieli także o naszym święcie Rodzice.
Bardzo dziękujemy za kwiaty i życzenia.
Był to dla nas wyjątkowo miły dzień. Właśnie takie uroczystości uczą nas wzajemnego szacunku i zaczynamy doceniać znaczenie tego trudnego zawodu we współczesnym świecie
Pasowanie na ucznia
Uroczyście oświadczamy, że 14 października, w dniu ważnego święta, w szeregi naszych uczniów, za sprawą ślubowania wstąpili pierwszoklasiści. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.
XI Dzień Tabliczki Mnożenia
- 1
W piątek 1 października 2021r. przypadał XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to dzień symboliczny, który ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Nasza szkoła również przystąpiła w tym roku do akcji. Uczniowie młodsi kolorowali zakodowane obrazki, szukali tabliczki mnożenia w wykreślankach, grali w gry związane z mnożeniem. Uczniowie klasy V, VII i VIII byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez nauczycieli matematyki.
Mistrzami Tabliczki Mnożenia w swoich klasach zostali:
w klasie 3 - Oliwia Korzeniowska, Anna Dubiel, Bernard Stec,
w klasie 5 - Tymoteusz Radwański,
w klasie 7 – Wiktoria Warchoł, Bartosz Przebienda,
w klasie 8 – Joanna Długosz, Wojciech Jagodowski, Szymon Przebienda.
W wielkim finale, który miał wyłonić Mistrza klasy 7 i 8 zwyciężył Bartosz Przebienda.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w całej społeczności szkolnej wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. ŚDTM to wspaniała forma łączenia edukacji matematycznej z zabawą. Gratulujemy Mistrzom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.
Podróż w czasie...
23 WRZEŚNIA 2021 R. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach historycznych prezentowanych prtzez grupę artystyczną Rekonstrukto.
Odbyliśmy "... podróż w czasie do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny, kiedy kobiety przyodziane były w piękne suknie podkreślające kobiece kształty, a ich głowy zdobiły bogato zdobione toczki, diamenty i chusty.
Kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą i bronić damy swego serca.
... podróż do krainy,którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy i gorliwi rzemieślnicy odtwarzający dawną kulturę, aby przybliżyć wszystkim co dziać się wówczas mogło."
"Z kulturą mi do twarzy"
Z radością informujemy, że uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Przybówce przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy"
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.
Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.
Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.
Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.
EUROPA I JA
Klasa I bierze udział w ogólnopolskim programie pt. „Europa i Ja”. Pierwszaki wyruszą w ciekawą podróż po krajach Europy i na dłużej zatrzymają się we Francji. Poznają symbole narodowe tego kraju, jego kulturę, język, a nawet dania serwowane w różnych regionach państwa. Wszystko za sprawą ciekawych zajęć warsztatowych, przepełnionych zabawą i wieloma praktycznymi zadaniami. Efekty i relacje z podróży będą publikowane w mediach społecznościowych i na stronie naszej szkoły. Naszym pierwszakom życzymy – Bon voyage!
Wyjazd do kina Helios
Pomimo deszczowej aury na zewnątrz, piątkowy dzień upłynął najmłodszym uczniom naszej szkoły wyjątkowo radośnie. Stało się to za sprawą wyjazdu do kina Helios. Obejrzeliśmy piękny film pt. ,,Lassie, wróć!”, opowiadający o wyjątkowej przyjaźni pomiędzy człowiekiem a jego najwierniejszym psem.
Archiwum Aktualności