W ramach działań profilaktycznych odbyły się zajęcia o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, które dla uczniów klas IV, V i VII, przeprowadziła policjantka z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie mł. asp. Barbara Kurek. Przestrogi i wskazówki, którymi podzieliła się pani aspirant, miały za zadanie nauczyć młode pokolenie przezorności i rozsądku w korzystaniu z zasobów w sieci. Pani policjantka omówiła, czym jest zjawisko cyberprzemocy, jakie mogą być jej formy i skutki (niskie poczucie własnej wartości, zaburzony obraz siebie, zachowania ryzykowne - ucieczki z domu, używki, samookaleczenie, samobójstwo).
Uświadomiła, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Przypomniała, że większość portali społecznościowych, typu Facebook/Messanger posiada regulamin, który zakazuje korzystania przez dzieci poniżej 13 roku życia z zasobów w nich zawartych. Nakreśliła jaka jest odpowiedzialność prawna dzieci, młodzieży i ich rodziców za niewłaściwe, krzywdzące działania w sieci. Poruszone zostały także tematy dotyczące zachowania się dzieci i młodzieży w czasie wolnym, poza domem, na terenie miejsca zamieszkania np. wulgarne słownictwo, śmiecenie, poruszanie się pojazdami mechanicznymi bez zezwolenia, stosowanie używek. W spotkaniu brali udział także nauczyciele i pedagog szkolny. Mamy nadzieję, że spotkanie z policjantką i obejrzenie filmu "Gdzie jest Mimi?" przyczynią się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństwa, na jakie są narażeni w wirtualnym świecie.
Przypominamy, że nasza szkoła bierze udział w programie profilaktycznym MŁODE GŁOWY #godzinadlamłodychgłów i zachęcamy do zapoznania się z raportem dotyczącym zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce na stronie www.mlodeglowy.pl
Są tam dane dotyczące korzystania z internetu przez nieletnich i jego wpływu na zdrowie psychiczne.
Rodzicu, opiekunie, nauczycielu bądź czujny!